A Szépművészeti múzeum bővítése után, újabb szaftos témát szolgáltat számunkra a magyar építésztársadalom. Műsorunkban a Nemzeti Múzeum bővítésére kiírt pályázatáról beszéltünk, a múzeumban június 24-én lezajlott tervbemutatás és vitaest apropóján. A beszélgetés következő része június 29-én lesz hallható. A rendezvény mindenki számára nyitott. A műsort itt hallgatható meg.
A tervek sorrendben:
Claus D. Worschech második díjas terve
Földes és Társa építésziroda harmadik díjas terve
Az MCXVI építésziroda negyedik díjas terve
Egyéb megvételben vagy díjazásban nem részesült tervek: Skardelli György terve; Balázs Mihály terve; ARX építésziroda terve; BFLS iroda terve.
Masznyik Csaba 2010.06.25. 17:29:16
Meghallgattam az adásotokat és (mint egy volt zsűritag)néhány tárgyi tévedésre felhívom a figyelmeteket:
- ez a pályázati rendszer, tehát, hogy a pályázat KÖZBESZERZÉSNEK számít, (azaz jogi szempontból kőkeményen szabályozott), csak néhány éve van érvényben... és ez Eltér István egykori elnöki munkájának az eredménye, azért olyan büszke rá; a "szocializmusban" simán előfordultak mindenféle trükkök a "titkosság" körül, ami most, hacsak nem egységesen korrupt egy zsűri, jogásztól igazgatóig, szinte keresztülvihetetlen.
- éppen a közbeszerzési kötelezettség miatt nem pusztán lehetősége, hanem KÖTELESSÉGE a múzeumnak (*sajnos) Mányi Istvánnal szerződni. (A sajnos magyarázatát lsd. később) Ha ez valami miatt meghiúsul, akkor pedig a 2. díjassal köteles, egészen a díjazottak sorának végéig. Ez szörnyű kényszer tud lenni bizonyos esetekben,de elvileg azért van, hogy védje az építészt, ha egy megrendelő trükközni akar, például kisakkozni egy jó tervet egy rosszabbért stb.
- a pályázati titkosság, ami az egyik oldalról a demokrácia alapfeltétele, zsűrizés közben nagy teher; tévedtek, EGYÁLTALÁN nem lehet kitalálni a rajzstílusból, hogy melyik tervet ki csinálta, nem is beszélve arról, hogy sokan, főleg fiatalok szeretnek valamilyen "divatos" ízlés szerint előadni terveket, ezért becsapják a gyanútlan zsűrit. Zsűrizés közben jobb, ha minden ilyen gondolatot elhesseget magától az ember.
- Ha bárki is tudta volna a végső döntésnél, hogy az a terv Mányi Istváné, BIZTOSAN nem nyert volna, ezt garantálhatom, mert átéltem a bontás "drámáját". A fehérvári emlékhely pályázatot is gyatra grafikával nyerte jó építész, ebben reménykedtünk. Rossz nyomon jár, aki sumákolásra gyanakszik. Nem ez volt a baj ennek a pályázatnak a nyilvánvalóan közepes eredményével, rosszul figyeltetek tegnap (bocs).
- egyáltalán nem volt szempont, hogy a megoldás a Szépművészeti megoldására hasonlítson: hiába van sok szép terv, ha a szépségükön túl olyan megoldásokat tartalmaztak, amik rosszak, vagy semmit sem oldanak meg, csupán szépek...
- a zsűri nem ünnepelte magát, részemről sajnáltam, hogy egyáltalán belekeveredtem; Eltér István habitusa ilyen, Samu hamarabb lelőhette volna...
- még sok apróság volna, egyelőre ennyi
Üdv!
mcs