Budapest releváns arcai 2011
10. helyezett: Kopiás Attila Steve
Informatikus, szociológus hallgató, civil aktivista, a Társadalomelméleti Kollégium tagja. Akcióival fehívta a figyelmet a hajléktalanokkal szembeni igazságtalanságokra. A Rezső téren kifeküdt egy padra, majd megvárta a rendőröket akik hajléktalanság vádjával bevitték őt a rendőrségre; másnap öltönyben próbálta meg ugyanezt, úgy már nem kellett a rendőröknek. A Börtön Helyett Lakhatást hálózat aktivistájaként több köztéri akció szervezője.
9. helyezett: Tima Zoltán
A Középülettervező Vállalat és a Tima Stúdió építészeként a Budapest Airport bővítésének, a Skycourt tervezője. Olyan épülettel ajándékozta meg városunkat, amely méltó utolsó emlékként maradhat meg a távozó turistákban – még az Archdaily nevű nemzetközi építészeti portálra is felkerült
8. helyezett: Földes András
Az index.hu építészeti és művészeti témákért felelős újságírója. Oknyomozó riporterként félelmet nem ismerve nyilvánosságra hozta a tavalyi listánkon 7. helyezést elért Csipak Péter ingatlanberuházó épülő villájával kapcsolatos telekhatár-átlépéseket és szabálysértéseket, aminek eredményeképp Csipakot a szabálytalan rész visszabontására kötelezték. Ezzel Földes bebizonyította, hogy építészetet és várost érintő témákban is lehet számítani a nyilvánosság kényszerítő erejére.
7. helyezett: Finta József
Tavaly is felkerült, idén is felkerült, Finta József már csak ilyen. Nem mondjuk el még egyszer, mennyire meghatározó építész Budapesten. A tavalyi 3. hely után idén a 7. helyen landolt, köszönhetően az ő nevével fémjelzett Finta Stúdióhoz kötődő plázahíd koncepciónak, a Széll Kálmán tér rendezési koncepciójának, és a K&H Székház épületének. A város nagy örege, akinek 2011-ben még verses kötete is megjelent!
6. helyezett: Magyarósi Csaba
Az index.hu újságírója, blogger. Szűcs Ádámmal szerkesztik az Egy Nap a Városban című blogot, nagy közönségsikert értek el. Blogjuk Budapestre fókuszáló életstílus magazin, amelyről azt gondoljuk, hogy sokat tett azért, hogy az emberek pozitívan gondolkodjanak a városról - még akkor is, ha történetesen nincs pénzük viccből szállodában aludni, vagy a város legdrágább éttermeiben reggelizni.
5. helyezett: Evan Rail
A New York Times újságírója, világjáró publicista, aki július 28-án publikált cikkében Budapesten eltöltött 36 óráját írta le ajánlva a várost mindazok számára, aki szeretik, ha egy városban egyszerre lehet szórakozni, kulturálódni és szép házakat is nézni. Ezért igazi Releváns Arccá lépett elő.
4. helyezett: Szőcs Géza
Politikus, kultúráért felelős szócső államtitkár. A Szépművészeti Múzeum bővítésének lefújásának bejelentője. Az Andrássy-tengely koncepció bejelentője, ami szerint az Ötvenhatosok terén jönne létre egy múzeumi negyed, az Andrássy út forgalma pedig a föld alá kerülne. (Emlékezzünk Tarlós főpolgármesteri kampányprogramjára, ami még a Nyugati pályaudvar sínjeire és a Podmaniczky út vonalára vizionált hasonló fejlesztést.)
3. helyezett: Kocsis Máté
Politikus, Józsefváros polgármestere, az ország hajléktalanügyi referense, sziklamászó. Egyidős a hetiBeton építészeti rádióműsor vezetőivel (na jó, nem). Gyakorlatilag közvetlen hatása van Budapest hajléktalanügyeire, nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a hajléktalan-helyzet bűnügyi kérdés lett. Gratulálunk!
2. helyezett: Tarlós István
Politikus, Budapest főpolgármestere. Kiadott Zöld könyvet, Fehér könyvet, átnevezett egy rakat utcát, megtervezte Budapest új zászlaját, megtervezte mégegyszer Budapest új zászlaját, vitatkozott az Alstommal – valójában főpolgármesterként gyakorlatilag semmi érdemlegeset nem tett. Mégis ő az, aki a legtöbbet szerepelt a hírekben Budapesttel kapcsolatban, és akire a város ügyeit kevésbé aktívan követők igazán emlékezhetnek.
1. helyezett nincs, mert..
MTI Fotó: Kovács Attila
… Tavaly állt először össze a hetiBeton stáb gondozásában a Budapest Releváns Arcai lista. 2010 építészeti és urbanisztikai szempontból rendkívül eseménydús év volt. Akkor még úgy tűnt, kibővítik a Szépművészeti Múzeumot, megérkezhet Norman Foster zeppelinje a Bécsi utcában, stb – így nagy lelkesedéssel vágtunk bele a lista összeállításába. Nem így történt ez idén. 2011-ben nem beszélhetünk beruházók és civilek összecsapásáról, nem beszélhetünk építészek és muzeulógusok vitáiról. Gyakorlatilag semmilyen komolyabb szakmai vitát nem tudtunk felidézni az idei évből, amely mentén előbukkanhattak volna a Releváns Arcok, holott a víziók csak úgy repkedtek a Duna felett. Új múzeumi negyed, Andrássy út föld alá vitele, Budavári Palota felújítása, pláza híd, Nyugati Pályaudvar bővítési terve, Széll Kálmán tér.
A hatalom felől érkező figyelemelterelő építészeti víziók és az azok elleni civil zúgolódást, a vita hiányáról való vitázást nem tekintjük építészeti és urbanisztikai vitának. Márpedig ha a körülöttünk lévő világ változásairól nincs széleskörű szakmai és civil diskurzus, akkor nincsen lehetőség arra sem, hogy a városszövet esetleges változásai miatt felgyülemlett kérdéseink megválaszolódjanak, és közelebb kerülhessünk ahhoz, ami a miénk is: a városhoz. Ezen a folyamat ellen sem az építész szakma, sem az építészetért érdeklődök és azzal kapcsolatban lévő szakmák képviselői nem fejtettek ki különösebb ellenállást. A Magyar Építész Kamara gyatra közleményekben próbálta elkenni a tényt, miszerint a szakma figyelmen kívül hagyásával születnek a döntések Budapesten; a 2010-es évben a vitákban aktívan résztvevő, azoknak fórumot adó Kortárs Építészeti Központ sem tudta hozni az előző évi formáját. Nem tagadjuk, hogy építészet politika összefügg, de mindig próbáltuk kerülni az aktív politizálást a műsor során; idén azonban nem tudunk elmenni a tény mellet, hogy mint az ország legtöbb dolgára, úgy az építészetre és Budapestre is – főpolgármester, szakma, civilek helyett – az Orbán-kormány volt a legnagyobb hatással.
TrueY · http://qltura.blog.hu 2012.01.06. 14:21:34
Pinka-Panka 2012.01.06. 14:32:44
TrueY · http://qltura.blog.hu 2012.01.06. 14:37:18
Morbo, a megsemmisítő 2012.01.06. 14:52:47
Smiló · http://hetibeton.blog.hu/ 2012.01.06. 14:57:13
Anomalocaris (törölt) 2012.01.06. 15:04:32